ltalnos tancsok fogykrzknak
rka* 2009.08.13. 18:19
Dietetikusunk tfog cikke ltalnos tancsokkal s tippekkel szolgl a fogykrt fontolgatknak s azoknak is, akik mr fogykrznak. Olvassa el, mit, mennyit s mikor fogyasszon, hogy elkerlje a joj effektust s kzben egszsgt is megrizze.
Hogyan kszljnk fel a fogykrra?
A fogykra nemcsak az trend mennyisgi s minsgi megvltoztatst jelenti, letmdvltsra kell felkszlni. Az trend sszelltshoz szksges alapvet tudnivalk elsajttshoz tpllkozsi szakember (dietetikus) nyjthat segtsget s rdemes egy tpanyagtblzatot is vsrolni. A fogykra elkezdse eltt javasolt orvosi vizsglatokat vgeztetni, tjkozdni az egszsgi llapotrl, hogy fny derljn arra, hogy a fogyni vgy nem szenved-e valamilyen betegsgben, s/vagy tpanyaghinyban. Tlslyos embereknl is kialakulhat vitamin- s svnyianyag-hiny, melynek oka lehet az egyoldal tpllkozs (pldul sok zsros, cukrozott tel, dt, alkoholos italok fogyasztsa).
Jobb ha elfogadjuk, hogy nincsenek "csodaszerek" s "csoda trendek", a sikerhez elengedhetetlen, hogy ers elhatrozssal kezdjnk hozz a krhoz. Minden nap kevesebb kalrit kell fogyasztani, mint amennyit a fogykra megkezdse eltt tartalmazott az trend. Ennek elengedhetetlen kiegsztje a rendszeres testedzs, mely az trenddel megvltoztatsval egytt hozhatja meg a kvnt eredmnyt.
Alapvet ismeretek
A szksges trend sszelltshoz elszr a napi nyugalmi alapanyagcsert kell kiszmolni. Az alapanyagcserhez trsul a fizikai aktivits (eltr aktivitshoz tartoz szorz). Ennek segtsgvel meghatrozhat a testsly megtartshoz szksges napi energia-szksglet s ebbl kell levonni 500 kalrit naponta, hogy a testsly cskkenjen.
Az alapanyagcsere (BMR: Basal Metabolic Rate) kiszmtsnak egyszerstett kplete:
N: 700 + (7*ttkg), 80 kg-os testsly esetn: 700 + (7*80) = 1260 kcal/nap (BMR) Frfi: 900 + (10*ttkg), 90 kg-os testsly esetn: 900 + (10*90) = 1800 kcal/nap (BMR)
BMI (Body Mass Index) - Testtmegindex
A testtmegindex az egszsges felnttek megfelel testslynak meghatrozsra szolgl. Kiszmolsval megtudhat, mennyi a slyfelesleg. A BMI 20 s 25 kztt norml. 20 alatti rtk sovny, 25 feletti rtk tlslyos kategria. A 35 feletti BMI-nl mr kros elhzsrl beszlnk. Az emberek lehetnek "krte", vagy "alma" tpusak. A tlslyos kategritl kezdden a derk krfogatt is rdemes megmrni (kldktl felfel 10 centimterre). Az eredmny utal a lerakdott zsr nagysgra. Ha frfiaknl 102 cm, nknl 88 cm felett van, akkor az illet tlslyos, s "alma" tpus elhzott. Az "alma" tpusak elhzsa veszlyesebb, hajlamosabbak a szv s rrendszeri betegsgekre.
Mire kell figyelni, mit kell tudni?
Fontos, hogy az energit ad tpanyagok fogyasztsval mennyi kalrihoz jut szervezetnk: 1 g sznhidrt s fehrje elgetsekor 4,1; 1 g zsr elgetsekor 9,3; 1 g alkohol elgetsekor 7,1 kalria szabadul fel. rdemes megtanulni, hogyan kell kiszmolni az elfogyasztott telek kalriatartalmt. Ennek elsajttshoz dietetikus nyjthat segtsget. Tudni kell, mely lelmiszerek, telek tartalmazzk a legtbb zsiradkot s egyszer cukrokat, vagyis melyeknek legnagyobb a kalriatartalmuk. Tisztban kell lenni azzal is, hogy bizonyos lelmiszerek rejtett zsrt tartalmaznak, melyek rnzsre nem lthatk (gy pldul a tej, a tejtermkek, de a sovny hsok is). Az llati eredet zsrok s a nvnyi olajok kalrija megegyez, a nvnyi olajok azonban nem tartalmaznak koleszterint.
A nvnyi eredet lelmiszerekben tbb olyan vegylet van, ami segt megrizni egszsgnket (fitosztrognek, flavonoidok, stb.), mint az llati eredetekben. Nagyobb hangslyt kell teht fektetni a gabonaflk, a gabona termkek, a gymlcsk s a zldsgek fogyasztsra. A hsokat, halat, tejet s tejtermkeket, tojst sem szabad mellzni, fontos, hogy minden nap kisebb mennyisgben betervezzk ezeket az trendbe. Pldul a vas nagyobb szzalkban szvdik fel az llati eredet lelmiszerekbl, B12-vitamint pedig csak az llati eredet lelmiszerek tartalmaznak.
Az energiamentes (cukrot s energit ad destszert nem tartalmaz) folyadkok fogyaszthatk, gy pldul svnyvz, ivvz, 100 szzalkos gymlcslevek, natr zldsglevek. A napi folyadkfogyaszts 2-3 liter legyen (2 rnknt jelentkezzen vizelsi inger).
Hnyszor tkezznk?
A fogykra alatt is naponta tbbszr kell enni, 4-6 alkalommal, reggel s dlben tbbet, a dlutni rktl kisebb adagokat. tkezs eltt j hats egy pohr vizet meginni. Az telt clszer kisebb tnyrra tenni, gy tbbnek ltszik. Az evs lassan trtnjen, idt kell hagyni a teltettsg rzsnek kialakulshoz. Ha gyorsan "habzsolunk" sokkal ksbb jelentkezik ez az rzs.

Fontos az tkezsi napl vezetse s rendszeres tolvassa, segt abban, hogy vltozatosabban legyen sszelltva az trend. rdemes heti tlapot tervezni, mely lehetleg sszegny legyen, az telek lvezeti rtkt inkbb zld s szrtott fszerekkel, zestett ecetekkel, stb. clszer nvelni. A megtervezett trend alapjn kell sszelltani a bevsrllistt. Soha nem szabad res gyomorral elindulni, kerlni kell a hirtelen tlettl vezrelt vsrlst, ott kell megllni, ahol azok az lelmiszerek vannak, amelyek a listn szerepelnek.
Mennyi ideig fogykrzzunk?
A legidelisabb a hosszabb tv fogykra, mely heti fl kilogrammos testslycskkentst (havonta 2 kg) eredmnyez. A kevesebb energit tartalmaz trendhez alkalmazkodik a szervezet, a lass temben trtn fogys utn knnyebb megtartani az optimlis testslyt.
Hosszabb tvon a naponta fogyasztott trend kalriatartalmnak als hatra nknl 1200 kalria, frfiaknl 1500 kalria. Ennl kevesebb kalriafogyasztst csak orvosi felgyelet mellett lehet megvalstani. A nagy slyfelesleggel (BMI: 30 felett) rendelkezknl a fogys akkor is bekvetkezik, ha a nagy mennyisg napi trendet els lpsben kisebb mennyisggel cskkentik, nvelik a testmozgs idejt s heti szmt, majd fokozatosan tovbb cskkentik a kalriabevitelt.
Nem szabad betarthatatlan clokat kitzni, a relis clkitzs, a kiindul testslytl fggetlenl havi 2-3 kg-os fogys, mellyel ltalban 5-10 szzalkos testslycskkents rhet el. A szervezet anyagcsere folyamataira is ez a legkedvezbb hats.
Ne adja fel!
Hetente kettnl tbbszr ne mrje meg slyt. Az esetleges tmeneti "kudarc" miatt ne adja fel a fogykrt (pldul nem cskken a sly egy adott hten). Gyakori tapasztalat, hogy intenzvebb fogykra ellenre is az els hetek ltvnyos slycskkense mrskldik, vagy egy idre lell. Ennek oka, hogy a szervezet alkalmazkodik a kisebb energia-felvtelhez, lecskkenti az alapanyagcsrt. Nem szabad feladni, egy id utn ismt cskkenni fog a slyunk. A lassabb tem fogykra esetn kisebb az eslye a jojo-effektusnak, ez az a jelensg, amikor a gyors fogys utn, a dita abbahagyst kveten, visszatrve a korbbi letmdhoz, a fogykrz tbb slyt szed vissza, mint amennyit leadott.
Elfordul, hogy a fogykrznak pszichs problmi lesznek (depresszi, negatv gondolatok). "Feladom, mert nem cskken gy a testslyom, ahogy szeretnm", stb. Sokat segthet a csoportos fogykrs program, mely rendszeres elfoglaltsg, segti a kitartst, az emberek kztt egszsges "verseny" alakulhat ki.
Rendszeres testedzs
A fogykra elengedhetetlen kiegsztje a fizikai aktivits, mely javtja a kzrzetet, a keringsi, s a lgzsi rendszer egszsgi llapott, fokozza az alapanyagcsert, ezltal az energialeadst is.
A testmozgs mennyisge s minsge fgg attl, hogy milyen a fogykrz egszsgi llapota, mennyi a slyfeleslege, mennyire terhelhet. Egszsges felntteknek ltalban heti 3-5 alkalommal 40-60 perc, vagy naponta 20 perc testedzs ajnlott.
|